جنگ تحمیلی دات کام

جنگ تحمیلی دات کام

  

مساله جنگ چقدر برای یک جامعه اهمیت دارد چقدر برای فرهنگ سازی و اطلاع رسانی درباره یک جنگ درآن جامعه کارشده این روزها یکی ازراه هایی که ما رابه جواب چنین سوالاتی نزدیک می کند. اینترنت است؛ کافی است یک جست و جوی کوچک درموتورهای جست و جو انجام دهید و تعداد صفحات اینترنتی راکه درباره هرموضوعی کارشده است مشاهده کنید تا حساب کار دستتان بیاید.
کافی است درگوگل سرچ کنیم world war 2 نتیجه جست و جوی عبارت، 143 میلیون صفحه وب است تازه این فقط نتیجه جست و جو دربین سایت ها و صفحات اینترنتی انگلیسی زبان است و اگر به زبان آلمانی یا فرانسوی سرچ کنید رقم ها نجومی تر می شود حالا جهان رابی خیال بیایید برسیم به جنگ خودمان دررابطه با جنگ ایران و عراق که مداوم ترین جنگ جهان درقرن بیستم است اوضاع نه چشمگیر است نه برخورنده نتیجه جست و جو برای عبارت iran iraq war عدد 31/600/000 است که هرچند درمقایسه با جنگ های جهانی عدد کوچکی است اما با توجه به وسیع بودن و همه گیر بودن آن جنگ ها عدد کمی نیست ولی داستان اینجا تمام نمی شود شنیده اید که می گویند کس نخارد پشت من جزناخن انگشت من داستان با ضایع کردن این ضرب المثل ادامه پیدا می کند اگر دوعبارت بالا رابه فارسی جست و جو کنید اتفاق جالبی می افتد درنتیجه برای جنگ جهانی دوم عدد 26/700/000 برنمایشگر نقش می بندد و برای جست و جوی جنگ ایران وعراق 12/900/000 و این اعداد یعنی جهان بیشتر از ما به هشت سال دفاع مقدس اهمیت می دهد و ما به جهان بیشتر ازخودمان اهمیت می دهیم و کس نخارد پشت ما جزناخن انگشت دنیا ولی باز داستان تمام نمی شود اگر بخواهید با عبارات جایگزین دیگری مثل دفاع مقدس جنگ تحمیلی ایران و عراق و عدد به دست آمده رازیاد کنید به دربسته می خورید 1/820/000+12/900/000+340/000 می شود چیزی حول و حوش 15 میلیون.
وضع آن قدرها هم بدنیست
بیایید از اعداد بگذریم و به محتوا برسیم واقعیت این است که سایت های ایرانی بیشتر به حاشیه های جنگ می پردازند تا به خود جنگ و اگر بخواهید به شکل موضوعی با این سایت ها برخورد کنید به چند دسته کلی می رسید اول سایت هایی که به تقویم جنگ می پردازند که مثلاً شامل روزشمارجنگ اخباراین روزها درباره جنگ و ... می شوند دوم سایت هایی که به آثار باقیمانده از دوره جنگ می پردازند مثلاً عکس صدا و تصویر از جبهه ها و سرودها و فیلم هایی که دراین باره ساخته شده اند سوم سایت هایی درباره زندگی نامه شهدا جانبازان و آزادگان که شامل خاطرات و گفت و گو با جانبازان و...هستند چهارم سایت های مربوط به تولیدات امروز درباره جنگ تحمیلی مثل کتاب مجله مسابقات، جشنواره ها و فراخوان هایی در زمینه های تئاتر، شعر، سرود، بازی و قصه دفاع مقدس و پنجم کتابخانه های مجازی با موضوع دفاع مقدس این تنوع خوب و راضی کننده است .
به روز باش
داستان اینجا هم تمام نمی شود اینجا موضوع دیگری اهمیت پیدا می کند. به روز بودن سایت ها و وبلاگ ها یا تعداد مراجعه و شرکت کردن درفروم های مربوط به آن بحث ها اگر بااین زاویه به این سایت ها نگاه کنیم به یک واقعیت تلخ دیگر برمی خوریم. درزمینه دفاع مقدس کلاً دو سه فروم تخصصی بیشتر فعالیت نمی کنند و این درمقایسه با سایت های مشابه خارجی درباره جنگ جهانی یا جنگهای بزرگ دیگر بسیار ضعیف است ولی درباره صفحاتی که درطول یک هفته درباره موضوع دفاع مقدس به روز شده اند وضعیت کمی بهتراست (هرچند باز هم قابل مقایسه با جنگ های دیگر نیست)تعداد صفحاتی که درطول زمانی یک هفته دفاع مقدس به روز شده اند 268 هزار صفحه بوده است. درحالی که با شرایط مشابه تعداد صفحات به روز شده درباره جنگ جهانی دوم 51 میلیون و 800 هزار صفحه و درباره جنگ ویتنام 71 میلیون و پانصد هزارصفحه بوده است.
کی از همه بهتره؟
چهار سایت پربیننده تر فارسی درباره دفاع مقدس به روایت گوگل همان سایت هایی هستند که تقریباً اکثر ما هرموقع کارمان درمورد دفاع مقدس گیرمی کند به آنها سرمی زنیم سایت شهید آوینی سایت ساجد سایت،سایت سبکبالان و امتداد که معمولاً اطلاعات خوبی در مورد حوزه های مختلف جنگ و دفاع مقدس به ما می دهند. مابقی سایت ها اطلاعات پراکنده و غیرموضوعی زیادی دارند که ممکن است گاهی شما را در رسیدن به هدف تان دچار تردید کنند.

/ 0 نظر / 26 بازدید