متن کامل پیام نوروزی رییس جمهور

میراث فرهنگی و تاریخی هر ملت به منزله حافظه و ریشه و ارکان هویت یک ملت است. همانطور که اگر حافظه یک انسان از او گرفته شود، بی‌ریشه و بی‌هویت و سرگردان می‌شود برای یک ملت هم همین‌طور است در صورت از دست دادن حافظه تاریخی و میراث فرهنگی به راحتی تسلیم می‌شود و توسط هر کسی قابل مدیریت کردن است.
به لطف خدا میراث فرهنگی و تاریخی ملت ایران سرشار از توحید و عدالت، مهرورزی و پاکی و زیبایی و هنرمندی است. یکی از برجسته‌ترین میراث فرهنگی و تاریخی ملت ایران عید نوروز است.
عید نوروز از زیباترین جشن‌های انسانی است. مهربانی و بالندگی، نو شدن و همراهی با طبیعت، احساس تولد دوباره، کنار گذاشتن کینه‌ورزی‌ها و کدورت‌ها و بداخلاقی‌ها و آغاز نو از ویژگی‌های نوروز است.
چرا نوروز اینقدر زیباست؟ علت آن است که نوروز یک یادآوری،یک بشارت و یک تجلی از خرمی دوران‌ها و بهار انسان‌هاست. نوروز یک اشاره‌ای است به نوروز حقیقی بشریت یعنی انسان کامل، به همین دلیل نوروز زیباست.
نوروز عید مردم است و خدا را سپاس که امروز به عید جهانی تبدیل شده است. هر سال در نوروز همه شادند، علت شادی آن است که همه یک گام و یک سال به حقیقت بهار و خرمی نزدیک شده‌ایم و به او پیوسته‌ایم. السلام علیک یا ربیع‌الانعام و نذرت الانعام.
سال گذشته سالی سرشار از پیشرفت، عزت و کرامت برای ملت ایران بود، علی‌رغم طراحی های دشمنان و به قول خودشان تحریم فلج‌کننده، توطئه‌‌ها و فشارهای سنگین سیاسی، ملت ایران قله‌های گوناگون در عرصه‌های مختلف را یکی پس از دیگری فتح کرد.در عرصه علم و فناوری دستاوردهای بزرگ نصیب ملت ایران شد. سرعت پیشرفت علمی ملت ایران چندین برابر متوسط سرعت پیشرفت علم در جهان شد. دستاوردهای گوناگون در زمینه‌های هوا و فضا، نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، شیمی، فیزیک، هسته‌ای، بهداشت و درمان و در زمینه‌های علمی و فناوری در اختیار ملت ایران قرار گرفت. یک جوشش و شکوفایی علمی در ایران در حال وقوع است.
در عرصه عمرانی سرتاسر سرزمین به یک کارگاه بزرگ تبدیل شد، راه‌ها، راه‌آهن‌ها، بزرگراه‌ها، ‌دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، ‌فرودگاه‌ها، بندرها، کتابخانه‌ها و مراکز گوناگون در دست ساخت است.
در عرصه فرهنگی امید و خودباوری در ملت ایران جوشید و جوانان، هنرمندان،‌ دانشمندان و ورزشکاران ما در هر عرصه‌ای که وارد شدند درخشیدند، ‌یکی از آنها قهرمانی‌های افتخارآفرین جوانان ورزشکار ما در مسابقات آسیایی بود.
در بخش اقتصادی کارهای بزرگی انجام شد. طرح مسکن و سرمایه‌گذاری و تولید به سرعت ادامه پیدا کرد. بیش از یک میلیون و ششصد هزار شغل به عنوان یک رکورد بی‌سابقه در ایران ثبت و ایجاد شد. طرح بزرگ تحول اقتصادی آغاز شد. هدفمند کردن یارانه‌ها به عنوان یک برنامه بسیار گسترده و تحول‌آفرین با همبستگی و همراهی و هوشمندی بی‌نظیر ملت ایران به خوبی آغاز شد و در مسیر اجرا قرار گرفت. مجموعه اینها نشان داد که ملت ایران ظرفیت کارهای بزرگ و بزرگتر را دارد و می‌شود در ایران کارهای بسیار بزرگ را به پشتوانه ملت انجام داد. ملت ایران نشان داد که ظرفیت و شایستگی نیل به قله‌های بلند پیشرفت و تعالی را به خوبی داراست. البته این همبستگی، هوشمندی و ظرفیت مرهون عنایت و هدایت و مدیریت امام عصرعلیه السلام است. من همین جا از حضرت ایشان بخاطر همه عنایتشان به این ملت و این کشور صمیمانه تشکر می‌کنم.
در عرصه جهانی هم شاهد تحولات و اتفاقات بزرگی هستیم. موج عظیم بیداری انسانی و حرکت مردمی در جای جای عالم آغاز شده است. نوع نگاه، معیار ارزش‌ها و نوع رفتار انسان‌ها به ملت‌ها به سرعت در حال تغییر است. اتفاقاتی که در منطقه ما در حال وقوع است بسیار مهم است. جلوه‌ای و بخشی از آن حرکت اصیل و اصلی است. البته حرکت جهانی و اصلی در راه است. گوشه‌هایی از آن هویدا شده است. دشمنان بشریت و مستکبران با جمع‌آوری همه یاران و توان خودشان تلاش دارند که این خیزش مردمی و حرکت مردمی را منحرف کنند و به سمت منافع خودشان هدایت کنند اما نخواهند توانست، تصور می‌کنند که می‌توانند اما نمی‌توانند. البته این آغاز راه است و تحولات بزرگ و شگرف در راه است.
اما امسال نیز حرکت ملت ایران با شتاب روزافزون و سرعت بیشتر در زمینه‌های گوناگون ادامه پیدا خواهد کرد، در بخش فرهنگ و هنر با همت هنرمندان و اهالی فرهنگ، فرهنگ زیبا و الهی اسلامی – ایرانی تبیین، تدوین، منتشر و نهادینه خواهد شد. زیبایی‌های فرهنگی این سرزمین به عنوان بهترین هدیه تقدیم بشریت خواهد شد.موج فرهنگی ایرانی – اسلامی که تازه به پا خاسته است گسترش پیدا خواهد کرد.
در علم و فناوری قله‌های بزرگتر و جدیدتر در راه و در دسترس دانشمندان و عالمان ایران زمین است و به فضل الهی فتح خواهد شد.
در عرصه فعالیت‌های عمرانی امیدوارم که با همت مدیران، مجریان، پیمانکاران و مشاوران، حجم فعالیت‌های عمرانی در سال جاری دو برابر شود. در بخش تولید،‌صنعت، کشاورزی، خدمات و سرمایه‌گذاری ان‌شاءالله ایجاد 2.5 میلیون شغل در دسترس ملت ایران قرار خواهد گرفت. ظرفیت‌های ملت ایران و تجربیات سال‌های گذشته به ما این امید را می‌دهد که ظرف دو الی سه سال به لطف خدا مشکل بیکاری را از این سرزمین نورانی ریشه‌کن کنیم.
طرح عمران روستاها و شهرها و طرح مسکن با گستردگی هر چه تمام‌تر در شهر و روستا ادامه پیدا خواهد کرد تا در آینده نزدیک مشکلی به نام مسکن برای جوانان ملت ایران وجود نداشته باشد.
طرح‌های فراوانی در زمینه‌های محرومیت‌زدایی، رفع فقر و کاهش فاصله‌ها در دست برنامه‌ریزی است که به لطف خدا اجرای آنها آغاز خواهد شد.
طرح هدفمند کردن یارانه‌ها در بخش تولید و خدمات با گستردگی بیشتر ادامه پیدا خواهد کرد. صرفه‌جویی در مصرف انرژی و اصلاح‌ رفتار اقتصادی همچنان شعار امسال است. من اعلام می‌کنم که باید همه ظرفیت‌های این سرزمین فعال شود. باید همه استعدادهای این سرزمین شکوفا شود و برای تحقق این اهداف بزرگ از همگان برای حضور، اندیشیدن، برنامه‌ریزی و کار دعوت می‌کنم. ان‌شاءالله امسال سال عزت بیشتر، پیشرفت بیشتر و کرامت روزافزون برای ملت ایران و ملت‌های جهان خواهد بود.
در عرصه جهانی تلاش برای اصلاح ساختارها و نظامات ظالمانه و ضدانسانی ادامه پیدا خواهد کرد. ما بارها گفته‌ایم که با نظامات غیرعادلانه و یکسویه امروز عالم مخالف هستیم و با تدبیر و برنامه‌ریزی و پافشاری بر حقوق ملت‌ها و بر عدالت در مقابل آن خواهیم ایستاد. جهان نیازمند نظمی جدید، طراحی‌ و نگاه جدیدی است.
انسان موجودی جهانی است و باید جهانی بیندیشد و جهانی زندگی کند. سعادت حقیقی انسان در نگاه جهانی اوست.
به لطف خدا مرزهای موهوم در حال برچیده شدن است. مدیریت مادی و بریده از آسمان به پایان راه رسیده است و یک احساس واحد جهانی در بین همه ملت‌ها در حال شکل‌گیری است. خواست حقیقی ملت‌ها توحید، عدالت، پاکی و صلح پایدار است. همه ملت‌ها به دنبال مهربانی و دوستی با یکدیگر هستند و این نوید رسیدن به موعود و وعده داده شده انبیاء، حاکمیت جهانی سرشار از زیبایی‌ها به رهبری انسان کامل است.
ملت ما خواهان صلح، دوستی و رفاه برای همه ملت‌ها در سایه توحید و عدالت و برادری است و این محقق نخواهد شد مگر در حاکمیت عدالت‌گستر حقیقی، انسان کامل.
البته مستکبران و دشمنان بشریت با تجمیع تمام توان و امکانات خود و با همه فریبکاری و توطئه‌گری خود در تلاشند تا افق نگاه و اندیشه ملت‌ ها را از این حقایق به سمت منافع مادی قدرت‌های سلطه‌گر منحرف کنند. آنها می‌خواهند چشم، دل و اندیشه ملت‌ها را از حقیقت انسان کامل و عدالت و توحید و مهرورزی و زیبایی منحرف کنند اما نمی‌توانند. حرکت رو به کمال یک حرکت قطعی و برگشت‌ناپذیر است. مدیریت جهان عاقبت متعلق به امام زمان(عج) است و دشمنان به خوبی این را می‌دانند.
نسیم خوش بهار شوق پرواز پرستوها
رویش بنفشه‌ها، گل‌ها، بارش باران، لطف آسمان
تابش خورشید، گرمی دل، روشنی جان
فرصت دوباره زندگی از توست
شوق وصال و اشک زلال و نیکوترین حال
در هنگامه حلول نام تو بر زبان و یاد تو در صمیم جان جاریست
سلام بر تو ای بهار مردمان، سلام بر تو ای خرمی دوران
اجازه می‌خواهم با دو بیت از عطار نیشابوری آن عارف عاشق دلسوخته سخنم را به پایان ببرم.
ای دلبر ماه‌روی طناز
برقع ز جمال خود برانداز
/ 1 نظر / 16 بازدید
sheeva

سلام بر اساس امر بانک مرکزی نرخ تورّم به بیشتر از ۲۰ درصد رسیده. این یعنی حقوق‌ها باید ۲۰ درصد بیشتر بشوند. همه میگویند بسیجیها بهترین حقوق و مزایا را دارند. ما که ندیدیم. نون برای ما هم گران شده. همه چیز برای ما هم گران شده. در یک بلاگ خواندم که ماها بهترین حقوق هارا میگیریم و نرخ تورّم به ما اثر نخواهد داشت.والله به امام قسم اگر این واقعیت داشته باشد.فقط همین را می‌خواستم بگویم.